Непосредствено след срещата си с руския президент Путин в Санкт Петербург на 8 и 9 август 2016, турският държавен глава Реджеп Ердоган съобщи, че двете страни са се споразумели да възобновят реализацията на проекта за газопровода "Турски поток" (чието начало е в района на руския град Анапа и който след това трябва да премине по дъното на Черно море за да достигне територията на Европейска Турция и да продължи до гръцката граница).
Геополитическите предизвикателства пред Европейския съюз
Ако литературните алюзии са приемливи аргументи в една научна дискусия, посветена на политико-икономическите и цивилизационните проблеми на обединена Европа (каквото и да значи това), бихме могли да наречем Европейския съюз политически клонинг на чудовището на Франкенщайн.
Поредният завой на турската геополитика
За изненада на мнозина, сред последиците от неуспешния опит за преврат в Турция беше поредният завой в геополитиката на тази страна, в чиято основа е рязкото затопляне на отношенията с Русия и паралелното охлаждане на тези със Запада, в лицето на ЕС и САЩ. В резултат се очертава възможността за формирането на троен алианс в региона между Москва, Техеран и Анкара.
Теорията на геополитическата динамика и "Голямата стратегия" в контекста на регионалната среда за сигурност през ХХІ век
Според швейцарския мислител, писател и политик Бенжамен Констан (Benjamin Constant, 1767-1830) , „съществуват всеобщи принципи, защото има първични дадености, които се срещат във всички съчетания, но това не означава, че към тези основополагащи принципи не трябва да се добавят други, породени от отделни съчетания”[1].
Турция: европейски миграционен буфер или генератор на миграция
През 2015 и началото на 2016 върху ЕС се упражнява невиждан досега миграционен натиск. Според данните на Европейската агенция за охрана на външните граници на ЕС (Фронтекс), през 2015 по тях са регистрирани 1 822 337 нелегални преминавания (FRONTEX, Q 4, 2015).
Противодействието на ислямисткия тероризъм: близкоизточното (1) измерение на европейския отговор
Предложената от Федерика Могерини на 28 юни 2016 „Глобална стратегия за сигурност на Европейския съюз“ (Shared Vision, Common Action: A Stronger Europe A Global Strategy for the European Union’s Foreign And Security Policy) представлява радикална ревизия на досегашната Стратегия за сигурност на ЕС (от декември 2003).
Влиянието на глобалните процеси върху международното право
Глобализацията (от лат. globus, т.е. земя) е процес, водещ - поне на теория - до сближаването и установяването на взаимна обвързаност между държавите и народите, като в резултат от него светът се превръща в единна система с общи характеристики. В по-широк смисъл, съвременната глобализация е феномен, който включва редица международни процеси и подпроцеси, протичащи във всички сфери, включително в икономиката, социалната и политическа област, комуникациите, миграцията на населението, културата, вътрешнодържавното и международното право и др.