Фондовите борси продължават да се тресат, спекулативният капитал активно си търси „сигурни убежища“, икономисти предричат инфлация и рецесия, а медиите осъждат „безумния протекционизъм” на Доналд Тръмп и ни плашат с трагичните му последици. Защо американският лидер реши да инициира глобален икономически конфликт?
Архитектите и настойниците на новия социализъм
Последните години бяха белязани от появата на два вида нов капитализъм — този на Клаус Шваб, наречен Капитализъм на заинтересованите страни, и другият на семейство Евелин и Лин де Ротшилд, наречен Приобщаващ капитализъм.
Възраждането на геополитическите сфери на влияние
Освен всичко друго, руско-украинската война принуди Европа да преосмисли своята зависимост от Съединените щати, а американските лидери – да преосмислят готовността си да поемат сериозни международни ангажименти. Освен това, тя превърна Китай в активен съюзник на Русия и накара държавите по целия свят да обърнат по-голямо внимание на въпросите, касаещи стратегическото им партньорство с големите сили.
Параметрите на очертаващата се икономическа война между ЕС и Китай
През последните години едва ли има по-противоречив аспект на търговската политика на Европейския съюз от този за митата на внасяните от Китай електромобили. Впрочем, този спор между двете икономическо-политически пространства, свързан предимно с необходимостта от защита на вътрешния европейски пазар отглобалната конкуренция, е и отлична илюстрация за краха на неолибералната догма за неограничената от нищо световна търговия.
Без САЩ, НАТО вероятно ще спре да съществува
Европа е изправена пред голямо военно предизвикателство, тъй като между стратегическите цели на САЩ и техните европейски съюзници се разтвори дълбока пропаст поради очевидния стремеж на администрацията на Тръмп да се оттегли от конфликта в Украйна и да прекрати косвеното противопоставяне между НАТО и Русия.
Каква е играта на Тръмп в украинския конфликт?
Макар че вероятно мнозина няма да се съгласят с мен, истината е, че Съединените щати не печелят от сегашната си роля на глобален хегемон. Глобализацията не е изгодна за Америка, защото тя укрепва позициите на Китай, освен това Вашигтон вече няма особена полза и от международния либерален ред, тъй като той изисква от САЩ да поемат прекалено тежки ангажименти към съюзниците си.
Велика Америка или велик Китай?
Както знаем, телефонният разговор между Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин, анонсиран от старшия съветник на президента на САЩ по търговските въпроси Питър Наваро, не се състоя, а наложените от Китай ответни мита влязоха в сила на 10 февруари 2025.