Частните военни и охранителни компании (ЧВОК) демонстрират стабилно присъствие на международната сцена. Те заеха онези ниши, в които държавите или не могат да работят, или пък доброволна прехвърлят пълномощията си на частните структури. Географският ареал, в който функционират ЧВОК, е цялата планета, а годишният им оборот е стотици милиарди долари.
брой 3 2019
Геополитиката и международните отношения в глобалната епоха
Глобализацията е процес, който оказва изключително силно влияние върху средата на сигурност, променяйки съществени нейни параметри. Виртуалната реалност слага все по-осезаем отпечатък върху геополитиката и геостратегията, провокира и моделира геостратегически интереси и геополитически модели. Възгледът за ценност и конфликтност на определен регион днес задължително съдържа в себе си не само географското му положение и ресурси, а и оценка, как той се вписва в световните потоци.
Обединяването на Хартленда: геополитическа химера или исторически шанс?
Всеки, който има поне малка представа за теорията на международните отношения, би трябвало да помни христоматийната формула на бащата на британската геополитика Халфорд Макиндер: "Който владее Хартленда, владeе Световния остров, който владее Световния остров, владее света". За онези, които гледат скептично на геополитическите конструкции и геополитическата терминология, тази логична верига звучи като безмислено шаманско заклинание.
Джакопо ПЕПЕ: Ако САЩ продължат да притискат Германия, тя може да обърне поглед към Русия и Китай
Джакопо Мария Пепе е роден в Рим. Завършил е международни отношения в Хумболтовия университет в Берлин, а по-късно защитава и докторат по същата специалност в берлинския Свободен университет.
През 2010-2015 е научен сътрудник в Берлинския център за Каспийски изследвания, след това е представител на дъщерната компания на германските железници DB Schenker-Rail в Русия. Бил е съветник на италианския външен министър по въпросите, касаещи Турция, Близкия Изток и Евразия.
Брилянтната стратегия на Тръмп за ликвидиране на хегемонията на долара
Краят на неоспоримото глобално икономическо господство на Америка настъпи по-рано от очакваното, благодарение на същите онези неоконсерватори, които дадоха на света Ирак, Либия и мръсните войни в Латинска Америка.
Заключителният етап на глобалната мултиполярна революция
За щастие, днешният свят силно се различава от онзи, през 2003, което означава и, че възможностите на Вашингтон да определя еднолично световния ред вече са доста по-малки. Но въпреки това ново и по-балансирано разпределение на глобалното влияние сред няколко големи държави, САЩ демонстрират още по-агресивно поведение както към съюзниците, така и към противниците си, без оглед на това, кой точно управлява тази страна.
Тайните на полската "демократична дипломация"
Radosław Sikorski, Polska może być lepsza: kulisy polskiej dyplomacii, 400 s., Znak Horyzont, 2018
Преди няколко години (през 2014) станахме свидетели на грандиозния скандал, провокиран от публикуването на съкратената версия (700 от общо 7000 страници) на доклада на американския Сенат за тайните затвори, създадени от ЦРУ след 11 септември 2001 извън границите на страната. И макар че нея не се споменават конкретни държави, почти веднага стана ясно, че една от тях е Полша.
Украйна: Анатомия на най-голямата криза в Европа
Съвременният източнославянски облик на Украйна се формира по времето на “Великото преселение на народите” (ІІІ-VІІ век). На територията на днешна Украйна възниква Киевска Русия (ІХ век).
АСЕАН, между САЩ, Китай и Русия
През последната половин година в региона на Югоизточна Азия се случиха няколко важни събития, които хвърлиха нова светлина върху динамиката на развитието на конфликта между Китай и САЩ.
Харта за спасяването на Европа
Днес малцина се съмняват, че Европа и европейската цивилизация се намират на ръба на краха. За съжаление, все по-мощно лансираните в самата "Европа" (т.е. в Европа "минус" Русия) рецепти за спасяването и, или са неграмотни, или изглеждат безперспективни заради неолибералната си догматичност, т.е. заради антинационалния си характер.
Новата ядрена надпревара и възможните последици от нея
В началото на февруари 2019 САЩ официално обявиха, че спират да се съобразяват с договора от 1987 за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег (INF Treaty), защото смятат, че Русия го е нарушила. Според държавния секретар Марк Помпео, ако Москва не предприеме нищо през следващите шест месеца, за да коригира това, Вашингтон окончателно ще напусне едно от най-важните споразумения за стабилността в Европа и света.
Последните акорди на "арабската пролет": битката за Алжир
Мащабните протести в Алжир, провокирани от първоначалното решение на 82-годишния президент Абделазиз Бутефлика да се кандидатира за пети пореден мандат, са ново явление в политическия живот на страната през последните трийсет години, т.е. откакто отмяната на спечелените от ислямистите избори в началото на 90-те години на миналия век провокира кървава гражданска война (1992-2002), в която загинаха над 200 хиляди души.