На фона на формиралия се двупартиен консенсус, че САЩ трябвя да положат по-сериозни усилия за сдържането на Китай, повечето политически дебати във Вашингтон се концентрират върху темата за китайското икономическо и технологично влияние.
2025
Политиките на международната общност след началото на новия израелско-палестински конфликт през октомври 2023
Близкия изток е арена на въоръжени конфликти от времето на Първата световна война, което е резултат от разделението на земите на Османската империя (споразумението Сайкс-Пико), при което границите раздробените арабски държави не съвпадат с етническата принадлежност на населението, принудено живее в различни държави и така се създават предпоставки за напрежение на политическа, етническа и религиозна основа.
От Хасан ас Сабах към Хасан ал Банна
Арабската пролет през 2011 избухна вследствие на пълната ерозия на средната класа в арабските държави от южното крайбрежие на Средиземно море. Редица експерти отстояват мнението, че икономическата болест в близкоизточните общества всъщност е била пренесена от европейските им съседи.
Ценен труд за теорията на външната политика и дипломацията през ХХI век
Ангелина Марковска. Съвременният външнополитически анализ: в търсене на универсалната доктрина, 260 стр., Университетско издателство ,,Св. св. Кирил и Методий” Велико Търново, 2024.
Цивилизационният аспект на американската консервативна (контра)революция
Всички които следят внимателно редуването на консервативните и либерални "вълни" в политическия живот на САЩ, би следвало сериозно да се замислят за същността на случилото се в тази страна през 2024 - годината на поредните президентски избори.
Китайският фронт на НАТО
Изострянето на конкуренцията между големите държави в началото на 2020-те години актуализира проблема за "твърдата" сигурност за всички играчи на международната сцена. В тази връзка Северноатлантическият алианс, който след края на студената война навлезе процес на постоянно преосмисляне на собствената си роля в международните процеси, беще изправен пред необходимостта да балансира регионалното и глобално направления на своята активност.
(Западно)балканският вектор на турската геополитика и мястото на Сърбия
Без съмнение, Турция има специално отношение към Балканите. За това способстват множество фактори, като историята, икономиката, визиите за бъдещето и културните сходства. Балканският регион, чиято площ е 700 хил. квадратни километра, а населението 80 милиона души и където са разположени 11 национални държави сред чиито граждани има почти 8 милиона мюсюлмани, представлява стратегически приоритет за Анкара, особено от началото на ХХІ век насам.
Провалите и шансовете на френската геополитика в Африка
През втората половина на 2024 в големите европейски и американски медии се появи доста информация за намерението на президента на Франция Еманюел Макрон да преформатира африканската геополитика на Париж, опитвайки се да компенсира негативните последици от многобройните и провали през последните години.
Разширяването на БРИКС и западната „стратегия за сдържане”
През 2017, използвайки популярната игра на думи (brics - тухли и BRICS - обединение), британският Economist заяви, че "четири тухли са малко за да се построи стена" [Four BRICs…]. И макар че тогава в организацията вече членуваха пет държави, намекът за сравнително ограничените възможности на групата БРИКС беше съвсем очевиден.
Влиянието на дигиталната дипломация върху международните отношения в Близкия изток“
Дигиталната дипломация се е утвърдила като мощен инструмент в международните отношения, особено в Близкия изток - регион с интензивни политически, социални и икономически предизвикателства.
Произход и разбирания за джихада: преди и сега
От появата на Ал Кайда, а след това и на Ислямска държава (ИДИЛ/ДАЕШ), терминът „джихад” стана интегрална част от обществения диалог за тероризма и радикалния ислям. Макар че джихадът не е един от „Петте стълба” на мюсюлманската вяра, мнозина го разглеждат като дълг на мюсюлманската общност, като цяло.
МТК „Север Юг”, като алтернатива на традиционните логистични маршрути между Европа и Азия
Руската инвазия в Украйна стана кулминация на продължителните усилия на Москва за подобряване на позициите си в рамките на световния ред. След неособено успешната за руснаците 2022, Кремъл се ориентира към война на изтощение, като паралелно с това укрепва военно-индустриалния си потенциал и се стреми да формира ситуативно партньорство (Китай, Иран, Русия, Северна Корея), целящо да ерозира американската хегемония в света.