Краят на Студената война открива нова епоха в развитието на Република Турция – на демографски, икономически и духовен подем, вдъхнал й самочувствието на изгряваща световна сила.
брой 3 2022
Може ли Америка да се приспособи към многополюсната епоха
Вече е очевидно, че наближава краят на поредния трийсетгодишен цикъл на световното развитие, когато геополитическите, икономически и технологични трансформации, пренаписват изходния код на международните отношения.
Геополитикът на нова България: сто години от рождението на академик Марин Деведжиев
На 18 юни 2022 се навършват сто години от рождението на основателя на Българското геополитическо дружество професор Марин Деведжиев (1922-2016).
Сръбската православна църква в Черна гора и конфликтът на идентичности през 2019- 2020
Големият победител на изборите в Черна гора през 2020 е… „Сръбската православна църква“.[1] Твърдението се възприема изключително сериозно както в страната, така и сред мнозинството външни наблюдатели.
Турската експанзия в Африка
След като през 2002 властта в Турция беше поета от Партията на справедливостта и развитието (ПСР) африканският вектор постепенно се превърна в един от приоритетите на геополитиката на Анкара.
Геополитиката на Малайзия на фона на глобалния американско-китайски сблъсък
Малайзия е една от трите най-развити държави членки на АСЕАН, наред с Индонезия и Сингапур. Страната с площ от 330 хил. кв. км и население около 25 млн. души разполага с много дълга брегова линия и обширна изключителна икономическа зона, притежава важни участъци от континентални шелф, контролира частично стратегически важните Джохорски и Малакски проливи и обвързва повечето си планове за развитие именно с оптималното използване на морските пространства.
Възможната неядрена война между НАТО и Русия
Още през първата седмица на военната операция на Русия в Украйна, властите в Москва нееднократно повдигнаха въпроса относно перспективата за евентуален ядрен отговор, ако Съединените щати или партньорите им от НАТО се намесят във военните действия.
"Вътрещните араби": най-големият проблем на Израел?
Хората, които вземат решенията в Израел, са наясно със смъртоносната заплаха, каквато представляват Иран и неговото ливанско прокси Хизбула, но не са склонни да обръщат внимание на една не по-малко сериозна опасност: нарастващото отхвърляне, от страна на израелските араби, на еврейския характер на Израел, и систематичното подриване на суверенитета на държавата и нейното управление.
Югозападният вектор на японската геополитика
Публикуваната през лятото на 2021 от японското Военно министерство 500-странична Бяла книга за отбраната на страната, дава възможност за анализ на състоянието и трансформацията на политиката на една от водещите азиатски държави в тази ключова сфера.
Неутралният статут на Украйна: решение или „замразяване” на проблема?
Макар че военните действия в Украйна продължават с пълна сила, течащите паралелно с тях преговори между Москва и Киев дават известна надежда за скорошен край на кръвопролитията и постигане на повече или по-малко трайно решение на "украинския въпрос".
Светът в ерата на „студената гореща война”
Предлагаме понятието „студена гореща война” като най-подходящото, според нас, за обозначаване на периода, в който навлиза светът днес.
Тайванският въпрос и неговите ядрени измерения
Разнообразните събития, съпътстваши развитието на Тайванския проблем, който мнозина експерти смятат за най-опасния в съвременния свят (по-опасен дори от украинския), традиционно привличат вниманието на световната общественост.