Още в началото на войната в Украйна държавното и военно ръководство обяви, че „няма заплаха за суверенитета и териториалната цялост на България“.
брой 3 2023
Оста Москва-Пекин: от стратегическо партньорство към пълноценен алианс?
Според повечето (включително и западни) експерти, осъществената през март 2023 40-та среща между председателя на Китайската народна република Си Дзинпин и президента на Руската Федерация Владимир Путин е имала историческо значение.
Нормализацията на отношенията между Рияд и Техерaн в контекста на китайската близкоизточна геополитика
В средата на март 2023 станахме свидетели на сензационната новина, че с прякото посредничество на Китай, Иран и Саудитска Арабия са се споразумели да възстановят прекъснатите си преди седем години дипломатически отношения.
Политиката на ЕС в Западните Балкани: трудната реализация на "големите идеи"
На провелата се през ноември 2022 Среща на върха на държавите от Берлинския процес, германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Западните Балкани следва да се присъединят към Европейския съюз, "колкото се може по-бързо".
Потенциалът за промяна във вътрешната система на Русия и нейната външна политика: поуки от края на студената война
Краят на Студената война е най-значимото геополитическо развитие в Европа след поражението на Нацистка Германия, вследствие на което разделението на Стария континент между комунистическия Изток и капиталистическия Запад вече не е основният принцип на организиране на международните отношения.
Как Токио планира да балансира китайската мощ
Спорът за островите Сенкаку/Дяоюйдао, намиращи се в Източнокитайско море, в зоната между Китай и Япония, продължава от доста време, но напоследък опасно ескалира.
Политиката на ЕС в Западните Балкани: трудната реализация на "големите идеи" (2)
На провелата се през ноември 2022 Среща на върха на държавите от Берлинския процес, германският канцлер Олаф Шолц заяви, че Западните Балкани следва да се присъединят към Европейския съюз, "колкото се може по-бързо".
Израелската геополитика в "новата ера Нетаняху"
На провелите се през ноември 2022, пети в рамките на последните три и половина години, парламентарни избори в Израел победи т.нар. "блок Нетаняху", представляващ алианс от четири десни и религиозни партии.
Процесът на дедоларизация и геополитическите му последици
Публикуван наскоро доклад на аналитичния отдел на швейцарската банка Сredit Suisse стига до извода, че отслабващото геополитически влияние на САЩ в комбинация с ескалиращата икономическа криза в страната, водят до бързата ерозия на позицията на долара като световна резервна валута.
Конфронтационната геополитика на Варшава и нейните слаби страни.
Фактът, че Полша участва в поредното разделение на два, противоположни и разграничени от нова "желязна завеса" свята, не се нуждае от доказателства.
Регионалните амбиции на Техеран vs близкоизточните реалности
Сред основните тенденции, определящи днешната реконфигурация на света, е нарастването на броя на "независимите играчи", действащи в рамките на собствената си "идентичност", като се стараят да отстояват своите геополитически интереси в условията на трансформиращата се международна среда.
Криза и евроскептицизъм: гръцкият случай
През януари 1981 Гърция става десетият член на Европейската икономическа общност (ЕИО). Отношенията и с ЕИО започват през 1959, когато правителството подава заявление за присъединяване.