Всяко преброяване на населението е важно статистико-демографско мероприятие, което би трябвало да даде актуална информация за различни характеристики на гражданите на дадена страна.
брой 6 2022
Външнополитическата стратегия на ЕС – залог или потенциал на геополитиката?
През 2020 Урсула фон дер Лайен обеща да ръководи геополитическа комисия.[1] Обещанието и беше реакция на кризата на мултилатерализма, нарастващата конкуренция между САЩ и Китай, последиците от Брекзит и широката гама от конфликти в съседство на Европейския съюз (ЕС).
БРИКС+ и перспективата за сближаване на интеграционните формати по оста Север-Юг
На провелата се в края на юни 2022 в Пекин ХІV среща на държавите от групата БРИКС бяха очертани както постиженията, така и плановете и за бъдещето.
Албанската геополитика: отвъд стереотипите
Според италианския геополитик Андреа Форте: "Албания възниква и съществува в региона на Западните Балкани, където традиционно се пресичат интересите и стратегиите на големите империи.
Френската (гео)политика през втория мандат на Макрон
Ако победата на Еманюел Макрон на втория тур на президентските избори във Франция през апрел 2022 не изненада никого (изненада по-скоро бяха близо 42% от гласовете за Марин Льо Пен), провалът на пропрезидентския блок "Заедно" на парламентарните избори през юни стресна мнозина, при това не само в Европа.
„Залезът на Запада” в неговия геополитически контекст
След края на Първата световна война германският политолог Освалд Шпенглер пише известното си произведение "Залезът на Европа".
Изборите в Босна и Херцеговина и ислямският фактор
На 2 октомври 2022 в Босна и Херцеговина се провеждат президентски и парламентарни избори (всъщност избори се провеждат на всичките щест нива на властта в страната), като в тях се очаква да участват около осем хиляди кандидати, партии и движения.
Ремилитаризацията на Германия: мисията невъзможна?
Буквално пред очите ни Европа се подготвя за преминаването си на военни релси. Разбира се, това се осъществява в тясна координация със САЩ, но именно европейците (т.е. ЕС) в момента се оказват на предната линия в конфронтацията с Русия и (евентуално) Китай, която засега е само икономическа, но липсват каквито и да било гаранции, че няма да премине и във военна.
Императивите на близкоизточния регионален ред и американската дипломация
Преди тя да стане факт, мнозина американски анализатори смятаха, че близкоизточната обиколка на Байдън би могла да се окаже "най-важната през целия му живот и със сигурност решаваща за неговата политическа кариера".
Актуалните измерения на конфронтацията между Атина и Анкара
За всички е очевидно, че отношенията между Атина и Анкара, които са част от НАТО, в никакъв случай не биха могли да се определят като съюзнически.
Ескалиращите проблеми в "задния двор" на САЩ
През юни 2022, в Лос Анджелис се проведе Деветата Среща на върха на Америките -представителен форум на лидерите на държавите от Западното полукълбо, членуващи в Организацията на американските държави - ОАД.
(Не)възможната "евразийска Антанта"
Провелите се през юли 2022 в Техеран преговори между президентите на Русия, Турция и Иран са от знаково значение не само за отношенията между трите държави, но и за останалия свят.