Това, което най-много липсва в нашия политически и духовен живот, е историческото мислене. Каквито и да са формите, в които българският дух изразява своята творческа сила, каквито и събития да обуславят неговото движение, винаги той се е развивал случайно, без каквато и да е вътрешна необходимост и последователност.
брой 2 2023
Пукнатините в трансатлантическата ос: възможна ли е икономическата война между САЩ и Европа?
Както посочва във Foreign Policy професорът от Университета на Западен Вашингтон и старши сътрудник в изключително влиятелния Съвет за международни отношения (CFR) Едуард Олдън: "Двегодишният "меден месец", започнал с влизането на президента Байдън в Белия дом приключи.
Геополитиката на "балансиращия тигър": Виетнам, между Китай, САЩ и Русия
Стремителното икономическо развитие на Виетнам, успешната му борба с пандемията от Covid-19 и впечатляващите резултати във външнополитическата сфера, привличат вниманието на анализаторите, повечето от които вече го определят като "държава от средно ниво" и влиятелен международен играч, чието мнение следва да се отчита от останалите.
Анкара, "тюркският свят" и Балканите
През последните години у мнозина, включително в България, се създава впечатлението, че на Турция изглежда е позволено почти всичко.
Новите моменти в геополитиката на Кайро
На фона на сегашната енергийна криза и увеличаващото се значение на находищата на енергоносители в Източното Средиземноморие, геополитическото значение на Египет нараства още повече. Необходимостта от нови морски маршрути, високата стойност на инфраструктурните проекти, както и държавните субсидии, са сред причините страната да изпитва недостиг на средства за да гарантира достатъчно високо жизнено равнише на своите граждани.
Религиозният фактор в американския управленски елит и политиката на САЩ
Америка привлича първите европейски заселници с възможността да практикуват свободно религиозните си убеждения. Религиозните войни на Стария континент през XVI, XVII и XVIII век - Трийсетгодишната война (1618-1648), Войните на трите кралства (1639-1653) и други - принуждават мнозина от преследваните заради вярата си да търсят убежище именно на Новия континент.
Сръбската "енергийна геополитика"
Едва ли някой се е съмнявал (особено след началото на войната в Украйна), че ЕС и САЩ ще оставят Белград да продължи да балансира между Запада, от една страна, и Русия и Китай - от друга.
Ключовата роля на Индия в новия многополюсен свят
Ключовият императив на индийската външна политика се определя от различните експерти като „политика на неприсъединяване”, „политика на мултиприсъединяване” или като „стратегическа автономия”.
Александър ДЕЛЕГ: Eвропа се самообрича на икономически спад и маргинализация
Известният френски икономист Александър Делег е завършил университета в Кашан (l'École normale supérieure de Cachan), а по-късно защигава докторска степен в един от най-известните парижки университети - Paris Dauphine. През последните години е преподавател в Специалното военно училище Сен Сир и професор по икономика в Университета на Лил. Делег е създател и главен редактор на специализирания икономически портал econoclaste.net.
Той е автор на няколко книги, по-известни от които са "Нашите икономически фобии", "Секс, наркотици и ...икономика: забранените теми за икономистите" и "Икономика на индивидуалните поведения".
(Близко)източната геополитика на Будапеща
Изтокът винаги е бил важен за унгарците, които се установяват в Централна Европа през IX век, т.е. преди повече от хиляда години. В най-новата история на страната и особено от 2010 насам "(близко)източният вектор" на унгарската геополитика започна да придобива все по-ясни очертания, макар че той е характерен за тази страна и през по-далечната и история.
Промените в геополитическото статукво на Корейския полуостров
Според преподавателя в Берлинския свободен университет и сътрудник на Германския институт за международни отношения (SWP) Ерих Балбах: „Докато вниманието на света е приковано към войната между Русия и Украйна и ескалиращия конфликт между САЩ и Китай, ситуацията в сферата на сигурността на Корейския полуостров продължава да се влошава.
Краят на проекта на Фукуяма
Наскоро участвах заедно с Френсис Фукуяма в една конференция, провела се в Университета на Мичиган. Спонсор на конференцията беше университетският научен център LeFrak Forum, а темата и - "Либерализмът и неговите недоволства", повтаря заглавието на последната книга на Фукуяма.