Сред най-обезпокоителните процеси в днешната глобална архитектура за сигурност е сериозната ерозия на военно-политическите и дипломатическите отношения между основните ядрени сили на планетата – САЩ, Русия и Китай.
брой 2 2024
Геополитическата битка за Черния континент: стратегията на основните външни играчи
Новата редакция на Концепцията за външната политика на Руската Федерация (КВП РФ), утвърдена с президентски указ през март 2023, очерта принципно новите измерения в стратегията на Русия, акцентирайки върху ключовите формиращи тенденции в рамките на новата международна среда и обвързвайки ги с националните интереси на страната.
Триполюсният ядрен свят: предизвикателства пред стратегическата стабилност
"Ето че станаха трима" - обяви в края на 2022 британското списание The Economist във връзка с разширяването на китайските стратегически ядрени сили, преследващо очевидната цел страната да постигне паритет със Съединените щати и Русия (1).
Между „меката сила” и милитаризацията: опит за осмисляне на турската външна политика в началото на ХХI век
Външната политика на Турция в началото на XXI век представлява изследователски интерес поради това, че за относително кратък период от по-малко от 25 години претърпя няколко сериозни изменения.
Египет на кръстопът
През декември 2023 в Арабска република Египет се проведоха поредните президентски избори, приключили с очаквана победа на досегашния държавен глава Абдел Фатах Хусайн Халил ас-Сиси, за когото гласуваха 89,6% от избирателите.
Опасна игра: ядреният фактор в украинската криза
Още от самото начало на руско-украинския конфликт Русия и САЩ на практика водят открита "ядрена игра" - под различни форми и с различни цели. И Москва, и Вашингтон отлично осъзнават наличието на ядрен фактор в този конфликт.
Геополитическите аспекти на миграционната криза в Европа
По предварителни данни на "Фронтекс", общият брой на незаконните преминавания на външната граница на ЕС през 2023 е около 380 000, което се дължи на увеличаването на броя на пристигащите през Средиземноморския регион.
Ескалацията на конфликтите в Източна Африка
Преди почти година, през април 2023, съперничеството между суданската армия, ръководена от генерал-лейтенант Абдел Фатах ал-Бурхан, който е председател на Преходния суверенен съвет на Судан и временен президент на страната, и военизираната групировка "Сили за бързо реагиране" (СБР), начело с бившия му заместник в Суверенния съвет генерал Мохамед Хамдан Дагало (известен и като Хемедти), прерасна в открит въоръжен сблъсък, продължаващ и в момента.
Аспекти на военното сътрудничество между Русия и Северна Корея
Засиленото военнотехническо сътрудничество между Русия и Северна Корея силно тревожи Европа и САЩ, тъй като има ефекти далеч надхвърлящи границите на Корейския полуостров[1].
Новата Реконкиста: мигрантският проблем в САЩ
Миграционната криза се превърна в един от ключовите фактори за разделението в САЩ, дестабилизирайки ситуацията в страната в навечерието на президентските избори. Тя дори доведе до заплахи за блокиране работата на правителстото (т.нар. "шътдаун") от страна на част от републиканските представители в двете камари на Конгреса с цел да принудят президента Байдън да вземе адекватни мерки за гарантиране сигурността по южната граница и да започне да депортира нелегалните мигранти.
Интеграционната инициатива в зоната на Сахел и нейните геополитически измерения
През последните години ситуацията в региона на Сахел претърпя сериозни промени. Последователно бяха осъществени държавни преврати в Мали, Буркина Фасо, Нигер и Габон. Осъзнавайки нарастващата си значимост в съвременния многополюсен свят, африканските страни все повече се отдалечават от някогашните си метрополии, използвали ги в течение на векове като евтин източник на полезни изкопаеми.
Новата арктическа геополитика
През декември 2023 американският Държавен департамент публикува карта на новите външни граници на континенталния шелф на САЩ. Според нея, площта му нараства до 1 млн. кв.км, включително за сметка на нови територии в Северния Ледовит океан.