ПОКАНА
Секция „Социални теории, стратегии и прогнози“ към ИФС-БАН и Конфедерацията на обществените организации от сигурността и отбраната
Ви канят
да участвате в кръглата маса на тема:
„ЕДИННАТА ЕВРОПЕЙСКА ОТБРАНА И СИГУРНОСТ, И МЯСТОТО НА БЪЛГАРИЯ В НЕЯ
(Новите геополитически разломи и бъдещето на проекта „Обединена Европа“)
която ще се проведе на 18 март, 2025 година в
Централния военен клуб, гр. София, бул. „Цар Освободител“ 7
зала Музикална, ет. 2, от 9.30 ч.
От началото на новото хилядолетие опитите за прекрояване на установената след Втората световна война архитектура на международна сигурност се подлагат на все по-интензивна критика и ревизия. Проектът „Европейски съюз“ постепенно губи своята притегателна сила до голяма степен и поради неспособността да води самостоятелна и независима от САЩ дипломатическа и военна политика. Последиците от това, особено в условията на продължителния въоръжен конфликт в Украйна, престават да са проблем само на европейските управляващи елити. Те остро се усещат от болшинството европейски граждани под формата на икономическа рецесия, поскъпване на живота, лична несигурност и все по-неясни перспективи на фона растящата социално-политическа поляризация. Ако новата администрация на президента на САЩ Доналд Тръмп решително налага своята визия за функционирането на НАТО, за увеличаването на военните бюджети на европейските страни, за една експанзионистка „велика Америка“, при която на Европа е отредена второстепенна роля, възниква въпросът дали неглижирането на въпроса за общата европейска отбрана досега не е било погрешно? Късно ли е да бъдат изработени нови европейски военни стратегии и да бъдат изградени обединени въоръжени сили? И може ли да бъде съхранен икономическият просперитет, ако зад него не стои респектиращ военен потенциал?
Това са част от въпросите, които ще бъдат подложени на дискусия на кръглата маса. Специално място ще бъде отделено и на перспективите пред България:
- Какви трябва да са принципите и ключовите елементи на националната отбранителна стратегия пред перспективата за продължително геополитическо противопоставяне и нарастващи заплахи за въоръжен сблъсък в Европа?
- Има ли потенциал и компетентност българската дипломация да участва пълноценно в справянето с растящите предизвикателства при формирането на новия международен ред?
- Какви са необходимите трансформации на цялостната обществена структура (икономика, образование, здравеопазване, пазар на труда, граждански сектор, услуги, вътрешен ред, въоръжени сили), за да отговори на новите стандарти за сигурност и защита?
- Каква е ролята на високотехнологичните средства, изкуствения интелект, медиите, информационните и комуникационните технологии и др. за компенсиране на недостигащия човешки и ресурсен потенциал?
- Доколко е в състояние България, в качеството ѝ на член на ЕС и на НАТО, да запази своята автономия и национален суверенитет в условията на променящата се архитектура на международни отношения и сигурност?
От организаторите
Кръглата маса на тема: „ЕДИННАТА ЕВРОПЕЙСКА ОТБРАНА И СИГУРНОСТ, И МЯСТОТО НА БЪЛГАРИЯ В НЕЯ
Typography
- Font Size
- Default
- Reading Mode