От 90-те години на миналия век насам, думата “глобализация” е неотделима част от понятийния апарат на учени, политици и медии. При това в центъра на дискусиите се оказват най-вече икономическите, политически и хуманитарни аспекти на този феномен.
Глобализацията, влияеща върху всички аспекти от живота на съвременното общество, а също върху всички държавни институции, има и военен аспект. Става дума, в частност, за такива въпроси като вероятността и облика на бъдещите войни, а също еволюцията в структурата и функциите на въоръженити сили в условията на новия световен ред.
Но преди да премина към непосредствения анализ на тези проблеми, ще направя малко отстъпление. Което е свързано с факта, че в рамките на съвременната глобализация се развиват два различни, макар и взаимносвързани процеса.
На първо място е изграждането на единна, в мащабите на цялата планета, инфраструктура на човешката дейност, станало постижимо вследствие развитието на взаимоотношенията между нациите и държавите и появата на нови технически възможности (най-вече предаването на информация в режим на реално време, посредством телекомуникационните и компютърни технологии и ускоряването на транспортния трафик). Постепенно, рушейки привичните представи за националния суверенитет, се формират планетарни системи за трафик на хора и стоки, прехвърляне на финансови средства и информация, или за културен обмен.
На второ място е превръщането на САЩ в единствена свръхдържава, притежаваща непозната по мащабите си в цялата човешка история икономическа, научно-техническа, политическа и венна мощ, и вследствие на това – огромни възможности да влияе върху развитието на останалото човечество.
След разпадането на СССР и в условията на еднополюсния свят, САЩ се превърнаха, де факто, в държава от имперски тип, доминираща в системата на международните отношения (включително във военно-политическата сфера) и, до голяма степен, самостоятелно определяща дневния ред в световната политика, изхождайки от собствените си национални интереси. Което позволява да говорим за установяването на нов световен ред. В този смисъл прословутата фраза на бившия американски президент Клинтън, че “глобализацията – това е Америка”, излиза далеч извън рамките на баналната политическа реторика.
Глобализацията (в двете и разновидности) влияе върху военно-политическата ситуация в света и развитието на военното изкуство, което не губи значението си в новата епоха, оставайки си и през ХХІ век една от основните сфери на дейност на огромното мнозинство държави. Всяка година за военни нужди се изразходват стотици милиарди долари (включително за сметка на жизнено важните за човечеството икономически и социални проблеми) просто защото военната сила продължава да е изключително важен фактор в системата на международните отношения. Достатъчно е да си припомним военната кампания през 1999 срещу остатъчна Югославия, както и тези срещу Афганистан и Ирак през 2001 и 2003.
Войните в глобалната епоха
Новият световен ред (както показват и събитията от последните години) не изключва възможността за използване на военна сила в отношенията между държавите. В крайна сметка днес политиката и моралът са също толкова отдалечени помежду си, както и по времето на Кант, а политиците от ХХІ век продължават да разсъждават пред своя електорат за необходимостта да следват висшите нравствени норми, но в практическата си дейност се ръководят единствено от политическата целесъобразност и икономическата изгоди. И макар че военните действия външно са придобили (благодарение нормите на международното право) малко “по-цивилизован” вид, това въобще не променя дълбоко антихуманната им същност.
В същото време обаче, днес характеристиките на войната, като социално явление, търпят много сериозни промени. На преден план излизат секретните операции и информационните войни, да не говорим, че самите войни постепенно преминават от сферата на международните към тази на вътрешнодържавните отношения. Класическите войни са вече твърде нерационално средство за постигане на определени икономически или политически цели, най-вече поради все по-разрушителния характер на съвременните оръжия за масово поразяване.
В условията на смазващо военно превъзходство на единствената свръхдържава и огромното и влияние на световната политическа сцена, можем да констатираме и, че използването на военна сила в отношенията между държавите от Европа и по-голямата част от Азия вече е невъзможно – поне, не и без да се отчита позицията на САЩ, като ключов регулатор на външнополитическите процеси в света.
Това, разбира се, не означава че войните (класически или от нов тип) въобще са невъзможни. Напротив - в началото на ХХІ век може да се говори за вероятност от избухването на поне три различни типа войни.
На първо място, това са войните водени от самите Съединени щати (или техните европейски или азиатски съюзници) против държави, непринадлежащи към т.нар. “златен милиард”, и целящи: гарантиране на американските икономически интереси; отстраняване на режимите, чиято политика противоречи на фундаменталните постановки на либерализма и/или съдейства за разпространяването на оръжия за масово унищожение.
На второ място, както и преди, са възможни войните в “периферията на цивилизацията” – т.е. в изостаналите региони, където икономическите интереси на свръхдържавата не са пряко засегнати (като например Тропическа Африка, съдбата на чието население, вълнува като че ли само Червения кръст и правозащитните организации). Те могат да бъдат провокирани от регионалните противоречия между местните слаборазвити държави или пък от вътрешни политически и етнически кофликти (граждански войни).
На трето място, налице е вероятност за ограничени по своите мащаби и продължителност войни между държави, притежаващи ядрен потенциал (Китай, Пакистан, Индия, Израел), чиято цел може да бъде запазването или възстановяването на собствената им териториална цялост.