1989 беше необикновена година. Има много дати, запечатани в историческата памет, но повечето от тях са свързани или с ужасни (1917, 1939), или с разочароващи (1789, 1848) събития, или пък с приключването на големи трагедии (1648, 1945). 1989 беше сред онези редки моменти, когато извършващите се драматични събития имаха предимно благотворен характер.
Станахме свидетели на промени с глобален мащаб, поуките от които са многобройни. Опитвайки се анализираме еволюцията на света през последните двайсет години, следва да отбележим няколко важни моменти.
През 1989 известният икономист Робърт Хайлбронър отбелязва: „Официалното съревнование между капитализма и социализма, започнало преди 75 години, приключи и капитализмът победи”. Този извод отразяваше един потресаващ поврат, защото само десетилетие преди това изглеждаше, че социализмът, във всичките му разнообразни форми, взети заедно, е достигнал върха на световната си популярност, потвърждавайки пророчеството на Маркс, че социализмът не просто е необходим, но е и неизбежен.
Заключението на Хайлбронър заслужава внимание, защото самият той силно симпатизира на социализма, нещо повече, то е още по-важно, защото Хайлбронър е комунист. Имайки предвид враждата и разцеплението между комунизма и демократичния социализъм, нека се запитаме, защо той все пак признава, че крахът на съветската империя означава и края на социализма? Защо не споделя позицията на някои социалисти, твърдящи, че краят на комунизма само разчиства пътя за налагане на по-автентичната и чиста форма на социализма?
Хайлбронър очевидно е съзнавал до каква степен очарованието на социализма зависи от есхатологичните твърдения на Маркс. Демократичните социалисти могат и да не харесват и дори да презират съветския вариант на социализма, но самият факт, че системите, наричащи се „социалистически”, се разпространяват из целия свят, поне на пръв поглед, потвърждава тезата, че историята неотклонно се движи от капитализма към нещо по-ново, по-ефективно и (както изглежда) по-добро. Без значение, дали Ленин и Сталин интерпретират правилно Маркс, канонизацията на последния като „свети застъпник” на могъщата Съветска империя придава на теорията му огромна тежест в интелектуалната история на ХХ век.
Освен това, Хайлбронър е наясно, че крахът на комунизма е просто кулминацията на една отдавна очертала се тенденция. Социалдемократическите партии вече са престанали да се надяват, че някой ден социализмът ще замени капитализма, развиващите се държави пък са осъзнали, че именно пазарът, а не държавното планиране, е най-сигурния път да се спасят от бедността. Крахът на съветската система просто слага точка по този въпрос. Социалистическият проект изглежда приключил.
Дали обаче този въпрос не бе поставен наново, в условията на кризата и икономическата трансформация, през 2008-2009? Наистина ли социализмът отново е на дневен ред? Не, разбира се. Събитията около нас просто ни показват, че дори и положителните промени трябва да са с мярка. Фактът че свободният пазар е най-добрия механизъм за вземане на икономически решения, не означава и, че колкото по-свободен е пазарът, толкова по-добре. Ефективното функциониране на частния сектор зависи от способността на правителствата да поддържат правните рамки, да защитават обществото от недобросъвестното поведение и да гарантират на хората стоки от първа необходимост, чието производство не е изгодно за частния сектор. В този смисъл, либертарианците, мечтаещи за икономика, напълно свободна от правителствената намеса, са не по-малки утописти от социалистите.
Причините за краха на съветската империя
В политическия живот след 1989, последният съветски лидер Михаил Горбачов представляваше доста печална гледка: първоначално той подкрепяше Путин, след това го критикуваше, опитвайки да се опре на остатъците от рухналите социалистически идеи и упреквайки Вашингтон заради прекомерната употреба на сила, но всичко това въобще не му помогна да увеличи популярността си сред своите собствени сънародници до повече от няколко процента. Въпреки това, вероятно, именно той е най-забележителната фигура на ХХ век.
Интересно е, че повечето от най-знаменитите фигури на миналото столетие са политици, обвинени в извършването на масови убийства. Всъщност, възможно ли е някой от онези, които се помнят заради доброто, което са направили, да се смята за уникален и незаменим? Оста на злото щеше да бъде победена и без Рузвелт, дори и без Чърчил (макар че Великобритания, вероятно, би била разгромена). Индия би извоювала независимостта си и без Ганди, а расовата сегрегация в САЩ би била прекратена и без Мартин Лутър Кинг-младши. Дали обаче би се разпаднала съветската империя? Дали би приключила студената война? Щеше ли да рухне комунизмът? Не мисля, че всички тези благословени за човечеството резултати, можеха да бъдат постигнати по мирен, път без Горбачов.
Твърди се, че Съветският съюз е рухнал заради абсурдната си икономика, само че тази икономика беше абсурдна в течение на няколко поколения, без това да я доведе до крах. Наистина ли съветската неефективност и ниската производителност на труда, в крайна сметка, доведоха до провала на системата? Дори да беше така, това трябваше да е продължителен процес, а не да стане факт само за няколко години. Освен това, през този продължителен период на упадък, съветската държава би могла да укрепи (поне временно) положението си по пътя на шантажа и грабежа, или пък в отчаянието си да провокира нова световна война.
Съветският модел наистина беше демодиран и неефективен. Но съветското оръжие беше достатъчно ефективно и макар че малко отстъпваше пред американците в качеството на въоръжението си, Червената армия значително ги превъзхождаше в количествено отношение.
Можем да илюстрираме този проблем с дейността на известната „Група Б” от 70-те години на миналия век, когато по поръчка на ЦРУ два екипа американски анализатори направиха собствени оценки на съветските военни разходи. На практика, съветският военен потенциал беше добре известен и не бе предмет на спорове. Единственото неясно (тъй като нямаше как да бъде засечено от спътниците или самолетите-шпиони) беше, колко струва на Кремъл поддържането на този потенциал. В ЦРУ с основание разчитаха, че изясняването на въпроса би позволило да се уточнят съветските приоритети, а оттам и целите, които си поставя СССР. Според щатните анализатори на Управлението, Съветският съюз изразходва около 6% от своя БВП за военни цели, т.е. малко повече отколкото САЩ по онова време. „Групата Б” пък стигна до извода, че тези разходи, вероятно, достигат 12%. След краха на съветската империя обаче, стана ясно, че истинският дял на военните и разходи е бил два пъти по-висок, отколкото са смятали анализаторите от т.нар. „Група Б” на ЦРУ. Като тази огромна диспропорция не се дължи на това, че Съветите разполагат с повече оръжие, отколкото смятат в ЦРУ, а на това, че обемът на цялата останала (т.е. невоенната) съветска икономика се оказва много по-малък. Една четвърт от икономиката на руснаците работи за военни цели.
С други думи, въпреки икономическите трудности, Кремъл се оказва в състояние да акумулира гигантска военна мощ, надминаваща тази на която и да било друга държава. И, ако за целта се налага съкращаване на потребителските сектор на икономиката, това не се оказва никакъв проблем. Никой не би дръзнал да протестира. Освен това, властта на комунистическата партия е безалтернативна, също толкова безалтернативна е и властта на Горбачов в партията, поне до заключителния етап от пребиваването му на поста генерален секретар. Това автоматично го прави най-могъщия човек на планетата и той би могъл да запази тази власт чак до смъртта си, също както и привилегиите, свързани с нея. Горбачов обаче предпочита да се откаже от тях.