През последните няколко години лавинообразно нараства броят на политическите срещи на високо ниво, международните конференции и научните публикации, посветени на климатичните промени.
брой 1 2018
Краят на "седенето на два стола": накъде се е запътила Сърбия?
Последната среща между сръбския президент Александър Вучич и официалния представител на американския Държавен департамент Хойт Брайън Ий на 24 октомври 2017 беше показателна с това, че непосредствено след нея не бе публикувано прессъобщение.
Пол КРУГМАН: Кризите налагат държавна намеса в управлението на икономиката
Световноизвестният американски икономист Пол Робин Кругман е роден през февруари 1953. Завършва Йейлския университет, а след това и Масачузетския технологичен институт, където става преподавател през 1979 (от 1984 е професор).
През 1982-1983, т.е. при управлението на президента Рейгън, Кругман е съветник в Белия дом. По-късно преподава в Станфордския и Йейлския университети, както и в Лондонското училище по икономика. От 2000 е професор в Принстънския университет.От 2010 насам Кругман е президент на Източната икономическа асоциация.
През 2008 печели Нобеловата награда за икономика за научния си труд, обясняващ моделите на международна търговия и географска концентрация на богатството.
Кругман е автор на десетки книги и стотици статии в най-авторитетните периодични издания в света. Смятат за го за един от 15-те най-влиятелни икономисти на планетата.
Интервюто с проф. Пол Кругман публикуваме с любезното съдействия на Юлия Самаева и ZN.UA.
Транспортната свързаност на България: геополитически и геоикономически измерения
Географското положение на България е определящ фактор за стратегическата роля на страната в транспортно отношение. Този фактор регламентира редица отговорности за изграждане и поддържане на модерна и адекватна транспортна система в регионален план.
Залязващата империя: руско-китайската стратегия за сдържане на САЩ
Сред най-осезаемите последици от намаляването на военната мощ на САЩ е развитието на сирийския конфликт.
Стратегическата визия на България в отношенията с Турция
Успешният референдум от 16 април 2017 и опитът за преврат от 2016 доказаха, че Турция не бива да бъде изпускана от поглед. И в двата случая, властта в Анкара се почувства застрашена отвътре и отвън, вследствие на което турската външна политика стана още по-агресивна и на моменти непредвидима.
Илюзорната победа на Америка в студената война
Като система на междудържавни отношения, студената война приключва през един студен и мрачен декемврийски ден на 1991, когато Михаил Горбачов подписва в Москва указа за разпускането на Съветския съюз. Комунизмът, в неговата марксистко-ленинска форма, прекратява съществуването си, като практическа идея за организация на обществото.
Геоенергийният пасианс в Средиземно море
В региона на Средиземно море има цяла група държави, които или разполагат със сериозни запаси от енергоносители, или пък участват активно в отчаяната битка за правото да ги притежават или поне да могат безпрепятствено да ги купуват за да покрият растящото си потребление.
Геополитическите измерения на Инициативата "Трите морета"
Лансираната най-вече от Полша Инициатива "Три морета" представлява зле прикрит геополитически опит за създаване на своеобразен балансьор на влиянието на Русия, от изток, и на Германия - от запад.
Кой съм аз и колко сме: престъпността в киберпространството*
В стремежа си към удобство и икономически растеж, съвременният свят за кратко време успя да развие опасна зависимост.
Има ли надежда за Германия
Rolf Peter Sieferle, Finis Germania, 104 seiten, Antaios, 2017
ЕС и Великобритания след Брекзит
Включването на Великобритания в европейската интеграция, над две десетилетия след нейното начало, бе резултат от драматичното и решение да сключи “брак по сметка” с една презирана и ненавиждана дотогава от Лондон обединяваща се Европа.