24
Пон, Мар
6 Нови статии

Защо планът на САЩ за бързо прекратяване на огъня в Украйна е обречен на провал

Актуално
Typography

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

На провелата се тези дни Мюнхенска конференция по сигурността вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и пратеникът на американския президент за Украйна и Русия Кийт Келог представиха на европейските лидери част от мирния план на администрацията на Тръмп за прекратяване на конфликта.

Той изключва членството на Киев в НАТО и де факто предвижда Русия да запази контрола върху украинските територии, които е овладяла досега – с изключение на възможността за териториална размяна, при която украинските въоръжени сили биха могли да напуснат района на Курск, разбира се ако успеят да задържат позициите си там достатъчно дълго.

Всъщност тези „отстъпки“ са по-близо до признаването на реалността, Доналд Тръмп няма намерение да поема допълнителни ангажименти за гарантиране на сигурността в Европа, а от военна гледна точка е невъзможно Украйна да си върне загубените територии, освен ако Вашингтон не се намеси пряко в конфликта – което президентът на САЩ, разбира се, няма да направи.

Ако приемем, че неотдавнашният разговор на Тръмп с Путин е бил достатъчно откровен, стават ясни няколко очевидни фактора. Най-важният от тях е, че идеята на американците за прекратяване на огъня преди цялостното разрешаване на конфликта е обречена на провал. Руснаците ясно дадоха да се разбере, че няма да се съгласят на подобен ход, имайки предвид, че собствените им военни успехи и заплахата от разпадане на Украйна остават важен инструмент за оказване на натиск в ръцете на Путин. И, ако Америка не го разбере ща бъдат загубени много време и човешки животи.

Друга причина, поради която администрацията на Тръмп трябва да се откаже от идеята за бързо прекратяване на огъня, е, че много хора в самата Украйна, в Европа и във Вашингтон искат преговорите да се провалят – и то така, че за това да бъде обвинена Русия. При подобно развитие те ще могат да твърдят, че Кремъл безкомпромисно отхвърля сключването на мир при предложените условия. На свой ред, истинските „хардлайнери” в Русия, които твърдо се противопоставят на постигането на компромис, без съмнение, ще сметнт това за доказателство, че Западът поставя невъзможни изисквания.

Още една "мъртвородена" идея е създаването на мощни европейски "мироопазващи" сили, които да бъдат разположени в Украйна. Русия ще наложи вето на всяка подобна инициатива, освен това (което е също толкова важно), щом европейците заявят, че ще разположат такива сили само при наличие на официални гаранции за тяхната сигурност от страна на Съединените щати, самата администрация на Тръмп ще се откаже от нея. Разбира се, ако вече не го е сторилаа. За установяване на линия на съприкосновение и осигуряване на прекратяване на огъня действително ще е необходим мироопазващ контингент, но той трябва да бъде осигурен от неутрални държави.

Общите контури на един наистина жизнеспособен мир предполагат, че Съединените щати ще се съобразят с по-широките интереси на Русия в областта на сигурността и че в замяна на това Кремъл ще се откаже от максималистичните си амбиции в Украйна. Не е много ясно обаче, до каква степен и колко бързо всяка от страните би била готова да направи подобни отстъпки. Това ще стане ясно едва по време на самите преговори. Готова ли е администрацията на Тръмп да предложи значителни ограничения на въоръженията на НАТО? И дали Путин ще се откаже от исканията си за контрол над още украински територии, освен онези които вече е завладял?

В крайна сметка, размерите на анексираната територия ще бъдат определени на бойното поле. Съдейки по всичко, колкото по-дълго продължава конфликтът, толкова повече земи ще губи Украйна. Руските войски обаче напредват много бавно. Основният ефект от използването на дронове е, че сега е изключително трудно да се създаде локална критична маса от сили на фронта, каквато е необходима за осъществяване на решителен пробив. Танковете изобщо не могат да бъдат изведени на предните линии, а пехотата може да бъде изведена само на малки групи. От друга страна, дроновете не могат напълно да компенсират критичния недостиг на хора в редиците на украинските въоръжени сили. Опасността от крах на Украйна е още една причина, поради която администрацията на Тръмп не може да си позволи да губи време на тези преговори.

*Директор на програмата за Евразия на Института Куинси във Вашингтон, анализатор на UnHerd