24
Пон, Мар
6 Нови статии

Може ли Германия да гарантира сигурността си без САЩ?

Актуално
Typography

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

Само една от американските бази в Германия разполага с приблизително същия брой боеспособни танкове, колкото Бундесверът има общо. Нека погледнем статистиката.

В момента Бундесверът комплектува първата си дивизия, за да я приведе в пълна бойна готовност. Тази година 10-та танкова дивизия трябва да бъде приведена в състояние на предварителна бойна готовност. Това означава, че към момента само част от дивизията ще бъде готова за разгръщане в случай на военен конфликт.

В интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung, дадено. през юни 2024, бившият ръководител на оръжейната компания KNDS Франк Хаун коментира ситуацията в Бундесвера по следния начин: „В сегашното състояние все още можем да защитим Аугсбург, но вече не можем да защитим Мюнхен и Берлин.“ Следователно, в обозримо бъдеще Германия ще разчита на помощта на своите приятели и партньори и най-вече на частите на американската армия, разположени в Германия.

Според Европейското командване на Съединените щати (EUCOM), в момента в Германия са разположени около 38 500 войници от американската армия, 14 000 от които - на ротационен принцип. Освен това, в страната има около 10 000 военнослужещи от военновъздушните сили на САЩ. Най-големите звена са гореспоменатото Европейско командване във Висбаден, 56-то артилерийско командване – отново във Висбаден, оборудваната с хеликоптери 12-та изтребителна дивизия в Бавария и Хесен, 10-то командване на противовъздушната и противоракетната отбрана (щаб и щабна рота, 11-та и 13-та групи за противоракетна отбрана) в Рейнланд-Пфалц и центърът за обучение в Бавария.

В Рамщайн пък е  най-голямата по численост на личния състав база на американските ВВС извън САЩ, а в Ландщул се намира най-голямата американска военна болница в чужбина. Освен това в страната има и други части на САЩ, разположени в казарми в Южна Германия.

Всички американски части в Германия са в бойна готовност

При това, според официалнте представители на EUCOM, всяка американска част, разположена в Германия, се намира в състояние на „бойна готовност“, което означава, че е готова за незабавно разгръщане. От друга страна, в момента едва ли има поделение на Бундесвера, което да е в "бойна готовност". Когато Русия започна военната си инвазия в Украйна през 2022, генералният инспектор на Бундесвера генерал-лейтенант Алфонс Майс коментира състоянието на немските въоръжени сили така: „армията, която имам честта да ръководя, е повече или по-малко гола“.

Ще припомня, че поради ограниченията след края на студената война числеността на германската армия беше рязко съкратена. В момента Бундесверът разполага с малко повече от 300 танка, от които обаче са изправни не повече от една трета, в сравнение с над 4000, през 1992 и 2400, през 2004. Рязко е намалял и броят на гаубиците: през 1992 те са били над 3000, през 2004 - почти 1000, а през 2021 - едва 120.

Ще припомня, че сред американските части, разположени в Германия, 2-ри кавалерийски полк, който се намира в Бавария, е предназначен за отблъскване на евентуална руска агресия. По своята структура той представлява бойна бригада, снабдена с бронирани машини на пехотата Stryker и напълно оборудвана и готова за активни бойни действия. Тази американската част включва около 5000 войници и над 300 бронетранспортьора Stryker.

Германия зависи от САЩ и за сдържането на руснаците

Наред с американските части, носещи бойно дежурство в Германия, армията на САЩ предвижда и допълнителни мерки в случай на евентуален конфликт с руснаците. Така например, 405-та бригада за полева поддръжка отговаря за поддържането на шест военни склада в Европа. Два от тях се намират в Германия - в Манхайм и Дюлмен. Във всеки от тези складове може да се съхранява пълен комплект оборудване за бойна танкова бригада.

Според EUCOM, в момента има два склада в Европа, оборудвани по подходящ за целта начин, единият от които се намира в Манхайм, а другият - в Полша. Споменатата по-горе бронетанкова бригада разполага с 85 бойни танка, 190 други бронирани машини и 35 артилерийски оръдия. По този начин броят на основните бойни танкове, които американската армия съхранява централизирано на едно място в Германия, е приблизително еквивалентен на броя на танковете в целия Бундесвер.

Всъшност, Германия ще трябва да разчита на САЩ не само в случай на конфликт с Русия, но и за предотвратяването му и особено по отношение на „сдържането”. След края на студената война американците изтеглиха от Германия всички наземно базираи ядрени ракетни системи с обсег от 500 до 5500 километра. През юли миналата година обаче, федералният канцлер Олаф Шолц и тогавашният президент на САЩ Джо Байдън се споразумяха за връщането на тези системи на Германия.

Предизвикателството с ръста на разходите за отбрана

Твърди се, че става дума за три различни системи: крилати ракети Tomahawk, които имат обсег до 2500 километра, т.нар. Standard Missile – балистични ракети с обсег до 1600 километра и свръхзвукави ракети Dark Eagle, които все още са в процес на разработка, като се очаква обсегът им да достигне 3000 километра. Те трябва да бъдат поставени под командването на 2-ра оперативна група във Висбаден. Европейското командване на ЕС обаче все още не е решило, къде точно ще бъдат разположени тези ракети.

Разбира се, бъдещето на американските войски в Германия зависи и от новия президент на САЩ Доналд Тръмп. В тази връзка ще припомня, че малко преди края на първия си президентски мандат през 2020 той обяви планове за изтегляне на 12 000 войници от от Европа, включително 2-ри кавалерийски полк.

Веднага след като влезе в Белия дом Джо Байдън отмени това решение. Досега администрацията на Тръмп не е разкрила никакви официални планове по отношение на американските войски в Германия. Носят се слухове обаче, че Тръмп може да изтегли около една трета от частите на САЩ в Европа.

Всъщност, Тръмп вероятно ще използва заплахата за изтегляне на войските най-вече като инструмент за убеждаване на германското правителство да увеличи разходите си за отбрана. От друга страна обаче, изтеглянето на американските войски от Европа ще отслаби позицията на американския президент в евентуалните бъдещи преговори за прекратяване на конфликта в Украйна.

За Владимир Путин това би било сигурен знак, че Съединените щати не са готови да защитават своите съюзници. Следва да сме наясно обаче, че изтеглянето на войските, особено мащабното, ще отнеме много време, а и не бива да очакваме, че толкова важна база като Рамщайн може да бъде изоставена от американците.

*Авторът е редактор във Frankfurter Allgemeine Zeitung