13
Пет, Дек
9 Нови статии

Причините за неефективността на многонационалните тактически батальонни групи на НАТО

Актуално
Typography

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

След края на Студената война ефективността на военните сили на НАТО беше и си остава в центъра на дискусиите относно жизнеспособността и дори уместността на съществуването на Северноатлантическия алианс.

Преходът от териториална отбрана към многонационални операции и предизвикателствата, свързани с тяхното провеждане, разкриха наличието на опасен спад в нивото на сплотеност и способността за ефективна реакция на силите на НАТО. Поради тази причина през последните години алиансът увеличи броя на военните учения, насочени към подобряване на бойната и оперативната готовност на многонационалните тактически батальонни групи на НАТО.

Ще припомня, че тези групи бяха разположени в ключови страни от източния фланг на алианса, като Полша, Естония, Литва и Латвия, в отговор на нарастващите заплахи за сигурността им. Неотдавнашните учения и маневри обаче поставиха под въпрос способността на тези групи да изпълняват ефективно своите мисии. Да започнем с учението Anaconda-23, което се проведе в Полша през април 2023 и беше най-мащабното за последните години след Dragon-24. В него участваха над 13 хиляди военни! Тези маневри демонстрираха редица логистични недостатъци по отношение на материално-техническото снабдяване, както и несъвместимост между военната техника на отделните страни участнички, което впоследствие се превърна в основната пречка за постигане на оперативна ефективност. Освен това възникнаха трудности с интегрирането на системите за командване и контрол на различните участници.

Нека анализираме и военното учение Dragon-24, което се проведе в Полша през март 2024, като част от по-голямата инициатива на НАТО Steadfast Defender-24. Ще припомня, че неговата цел беше да се тества способността на полската армия и съюзническите сили да реагират на военна криза. По време на тези мащабни учения, в които участваха около 20 хиляди военнослужещи, също възникнаха проблеми с координацията и комуникацията между представителите на различните държави. Техническите, логистични и езикови различия доведоха до забавяния и грешки при изпълнението на задачите.

Тоест, на фона на гръмките твърдения, че НАТО е могъщ съюз и защитник на всички страни членки, възниква въпросът, защо многонационалните батальонни тактически групи не оправдават очакванията?

Отговорът е прост!

Съществува конкретен списък с основните изисквания, на които трябва да отговарят подобни звена, а именно: технологична съвместимост, обща комуникационна система, логистика и липса на езикова бариера.

Да започнем с технологичната съвместимост и комуникационната система

Без съмнение, спецификата на съвременното бойно поле изисква всички членове на алианса да разполагат с модерна воена техника, най-новото оборудване и въоръжение, както и с обща комуникационна система. В същото време, технологичните различия между силите, участващи в многонационалните батальонни тактически групи, като различните комуникационни системи и софтуер за управление на данни, създават сериозни проблеми в сферата на оперативната интеграция и комуникацията при реализацията на техните мисии.

А сега за логистиката

Разгръщането на силите на различни участъци от фронта изисква комплексно и навременно логистично осигуряване. Наличието на проблеми с логистиката, като несъвместимо оборудване, липса на взаимозаменяеми резервни части или различни стандарти за осъществяване на доставките значително усложняват провеждането на операциите и нарушават графика му.

И, разбира се, езиковата бариера!

Въпреки че английският е официалния език в НАТО, не всички военни го говорят добре, което естествено води до грешки и недоразумения при общуването на всяко ниво.

Със сигурност може да се каже, че без изпълнението на така наречените основни изисквания ефективността на многонационалните оперативни сили ще остане ограничена, което ще представлява сериозно предизвикателство за сигурността на Европа и НАТО пред лицето на потенциални заплахи, особено по източния фланг на алианса.

 

* Анализатор на полското издание Niezależny Dziennik Polityczny