13
Нед, Окт
25 Нови статии

Атаките на хутите застрашават глобалната логистика

Актуално
Typography

Потребителски рейтинг: 5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

Когато на 7 октомври миналата година избухна нова война, този път в Близкия изток, йеменските бунтовници - т.нар. "хути", също се включиха, при това много активно, във въоръжения конфликт между Израел и палестинците. Както е известно, преди няколко години те овладяха част от Южен Йемен, който е може би най-бедното кътче на Земята.

През ноември 2023 хутите превзеха кораба Galaxy Leader, превозващ израелски товар, като първо го обкръжиха с бързоходни моторници, а след това стовариха от хеликоптер десант на палубата. По-късно завзетият кораб беше откаран на пристанището Ходейда, където продължават да го държат и днес. А за да стане ясно, че не се шегуват, хутите публикуваха и видеозапис на операцията в интернет.

Бунтовниците се възползватот стратегическата позиция на призрачната държава в ключова точка на световната търговия, близо до протока Баб ел-Мандеб, между Червено море и Аденския залив. Това е южната врата към Суецкия канал. По този маршрут се осъществява 30% от световния контейнерен трафик и значителна част (12%) от този на петрола и втечнения природен газ - LNG (8%). Това е най-краткият път между Азия и Европа, който се използва и от Полша при вноса на петрол от Саудитска Арабия (най-големият доставчик в момента) и на LNG от Катар.

Първоначално хутите обявиха, че ще атакуват само израелски кораби, затова последните моментално напуснаха района. След ракетните бомбардировки на Йемен от англосаксонската ос обаче, всички кораби, свързани с агресорите, също се превърнаха в мишени на хутите. Търговските кораби бяха атакувани с дронове, дистанционно управлявани катери, които нанасят таранен удар по корабния борд или предизвикват взрив, нанасяйки сериозни щети, както и с ракети. Хутите атакуваха и американски военни кораби, включително такива големи и известни като самолетоносача „Айзенхауер”. Тези атаки не бяха особено успешни, но... принудиха Пети американски флот да се оттегли от йеменското крайбрежие. Истината е, че за американските военноморски сили това е най-острия военен конфликт след Втората световна война. От няколко месеца насам флотът на САЩ се намира в денонощна бойна готовност и е принуден всеки ден да се справя с множеството дронове, изстрелвани от хутите.

Въпреки всичките си усилия, глобалният гарант на свободата на корабоплаването (за какъвто се представя Вашингтон) не успя да гарантира безопасността на търговското корабоплаване в региона, макар че реакцията на Запада беше доста бърза и още през декември 2023 френски и американски военни кораби започнаха да свалят дроновете и ракетите на хутите. На 19 декември Вашингтон обяви създаването на военноморска коалиция „Страж на просперитета” (Guardian of Prosperity), но очевидно избърза, без да се консултира със съюзниците си. Големите европейски играчи (Франция, Германия) не се оказаха толкова агресивни и не демонстрираха особено желание да участват във войната на страната на Израел. Затова Вашингтон трябваше да отстъпи. В резултат беше създадена друга коалиция, наречена Aspides, която, за разлика от Guardian of Prosperity, има чисто отбранителен характер. Участниците в нея се ограничават до това да ескортират и защитават корабите от атаки и не обстрелват йеменската територия. Военноморските сили на Италия, Испания, Египет и Саудитска Арабия също не искат да атакуват Йемен. Саудитците дори настояват американците да не ескалират напрежението в региона, който много лесно може да бъде обхванат от голям военен пожар.

В крайна сметка, операцията за възстановяване на реда се провали: движението на контейнеровозите през Суецкия канал намаля с 90%. Само през юни 2024 бяха атакувани 52 кораба, пет от които бяха повредени, а други два потънаха. Това се случи и с ударения от ракета украински кораб Verbena, плаващ под флага на Палау и управляван от полски екипаж, който успя да го напусне навреме. 24 часа по-късно друга ракета удари кораба и предизвика пожар. Verbena потъна, както впрочем и товарният кораб Rubymar, който беше атакуван от хутите на 18 февруари. В продължение на две седмици след ракетните удари корабът се пълнеше с вода докато накрая потъна на дъното с целия си товар от химически торове. По същия начин през юни потъна и Greek Tutor, чийто екипаж успя да се евакуира. През юли атаките отслабнаха, като през този месец имаше само 23 инцидента,  а едва три кораба бяха по-сериозно повредени. Заплахата обаче въобще не е отминала.

Блокадата на Суецкия канал от хутите създаде огромен проблем за глобалната логистика. Големите корабни превозвачи вече използват много по-дългия маршрут около нос „Добра надежда”, заобикаляйки цяла Африка. Което сериозно повищи разходите в световната търговия. С помощта на сравнително примитивни средства хутите успяха да нанесат мощен удар в най-важния морски транспортен пункт, блокирайки тесния провлак свързващ Азия и Европа (т.е. Червено море), през който всяка година преминават стоки на стойност трилион долара (т.е. повече отколкото е обемът на цялата полска икономика). Очевидно локалните войни имат своите нежелани и непредвидими последици, а малък играч, какъвто са хутите, е в състояние да постави на колене най-голямата морска сила на планетата.

*Авторът е известен полски енергиен експерт, анализатор на Mysl Polska